Obvestilo – oslovski kašelj

Spoštovani starši!

Obveščamo vas, da se je na šoli, v 9. a razredu, pojavil oslovski kašelj. V zvezi s tem je šola v petek, 1. 6. 2018, dobila sporočilo in navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
O pojavu bolezni so bili preko elektronske pošte že obveščeni starši učencev 9. a in 9. b razreda. Šola je takoj ob pojavu bolezni okrepila mokro čiščenje, razkuževanje in temeljito čiščenje prostorov. Prav tako je poskrbela za ostale higienske ukrepe. Svetujemo vam, da se v primeru suma bolezni obrnete na osebnega zdravnika in da se o načinu preprečevanja bolezni pogovorite z otrokom.
Maksimiljan Košir, ravnatelj
Sporočilo in navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje:

Spoštovani,

Pri dveh učencih v 9.a razredu vaše šole se je pojavil oslovski kašelj.

Bolezen se v začetku kaže kot prehlad in povišana telesna temperatura, kasneje se običajno razvije dražeč kašelj v napadih, ki traja več tednov.

Cepljenje je najpomembnejši preventivni ukrep. Po programu cepljenja in zaščite z zdravili je cepljenje proti oslovskemu kašlju obvezno za vse otroke od 3. meseca starosti dalje. Osnovno cepljenje se opravi s 3. odmerki do dopolnjenih 12 mesecev starosti. Prva revakcinacija (4. odmerek) do 24 mesecev starosti in druga revakcinacija (5. odmerek) v 3. razredu osnovne šole. Nivo zaščitnih protiteles po cepljenju ali po preboleli bolezni sčasoma pada.

V kolikor bi v vašem kolektivu zaznali še dodatne bolnike s takšnimi bolezenskimi znaki, svetujemo, da le-ti obiščejo izbranega zdravnika, ki bo ugotovil, ali gre za oslovski kašelj. V tem primeru bo svetoval glede zdravljenja in morebitnega cepljenja proti oslovskemu kašlju.

V primeru, da je bil bolnik z oslovskim kašljem v stiku z novorojenčkom, dojenčkom oziroma necepljenim otrokom, nosečnico ali osebo, ki ima okrnjeno imunost, pri kateri bi bolezen lahko težje potekala, bo zdravnik tudi taki sicer zdravi osebi (t. i. kontaktu bolnika) svetoval zaščito z antibiotikom in cepljenje.

V kolektivu izvajajte splošne preventivne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni, ki se širijo s kapljicami: higiena kašlja, umivanje rok, mokro čiščenje površin in pogosto zračenje prostorov.

Opis bolezni je v priponki.

Lep pozdrav,

________________________________
Jana Svetičič Marinko, dr. med.
spec. javnega zdravja

Območna enota Ljubljana

Zaloška 29, 1110 Ljubljana
T: +386 1 586 39 22
F: +386 1 540 31 90
jana.sveticic-marinko@nijz.si
www.nijz.si

(Skupno 75 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja